$39,289.00
Northern Lite 6-9Q LE 2023 – Used Truck Camper
Truck camper w/ full kitchen, queen bed, dinette, rooftop solar and more.
2023 Northern Lite 6-9Q LE 4-Season Truck Camper
Take your truck camping to the next level with this 2023 Northern Lite 9-6Q LE, a high-quality, four-season truck camper designed for durability, comfort, and true off-grid capability. Built with Northern Lite’s signature two-piece fiberglass shell, this unit offers superior insulation, weather resistance, and long-term reliability.
Inside, you’ll find a smart, spacious layout with a rear U-shaped dinette that converts into additional sleeping space, plus a north-south queen bed for easy access and a great night’s sleep. High-end finishes and solid craftsmanship give this camper a premium feel throughout. This truck camper is lightweight & well-balanced for most ¾-ton and 1-ton trucks.
2023 Northern Lite 6 9 LE Features Include:
- Four Season, All-Weather Construction – True 4-Season Camper
- Heated Basement
- Long Bed Truck Length – 42.5″ Center of Gravity
- Two-Piece Fiberglass Clamshell Construction
- Solar Package ready for off-grid camping
- 2 – 20lb LPG Tanks on Sliding Tray
- Electric Jacks w/ Remote
- Rear-View Camera
- Patio Power Awning and Rear Awning
- Exterior Shower
- Rear Bumper Patio
- Large Pass-Through and Side Storage Compartments
- Roof Rack & Ladder
- 3 – 200w Roof-Mounted Solar Panels with Charge Controller
- Dual Battery Setup
- Generator-Ready Compartment
- 30-amp Service
- LED Lighting Throughout
- 20k BTU Ducted Furnace
- Roof A/C
- Thermal Windows with Screens and Shades
- Premium Cabinetry with Soft-close Hardware
- TV in Bedroom Area + Entertainment System with Interior/Exterior Speakers
- USB Charging Ports
- Full Kitchen w/Â 3-burner Cooktop, Oven, Microwave, Large 2-way Refrigerator/Freezer, Sink w/ High-rise Faucet
- North-South 60″ x 80″ Queen Bed in Cabover – Access From Both Sides
- Spacious U-shaped Dinette (converts to bed 34″ x 74″)
- Privacy Curtain
- Wardrobe Storage
- Wet Bath w/ Shower and Toilet
- 2 Way Water Heater
Used Trailers / Truck Campers Denver, CO
B&B RV, Inc. provides a no-cost multi-point inspection on all sold vehicles. Your pickup appointment will include a full, comprehensive walk-through with one of our team members to discuss the components and operation of the purchased vehicle. The listed price does not include taxes, title, license or the $289 document fee.
| Weight | 3100 lbs |
|---|---|
| Class | Truck Camper |
| Condition | Used |
| Model Year | 2023 |
| Manufacturer | Northern Lite |
| Model Name | 9-6Q LE |
| Length | 16'6" |
| Width | 8'2" |
| Height | 8'7" |
| Water Capacity | 33 |
| Black Water | 13 |
| Gray Water | 24 |
| Water Heater | Yes |
| Batteries | 2) 6v Batteries |
| Awnings | Straight Electric |
| Exterior | White |
| Air Conditioner | 1 |
| Sleeping Capacity | 4 |
| Self Contained | Yes |
| Tagline | 4 Season with Solar |








