$78,889.00
Palomino Pause XC20.2 2023 New Marketing Unit – Blowout Sale Price
The Pause XC20.2 is a true 4-season with heated and enclosed underbelly! Marketing unit available at half the price of other Pause trailers!
Great Deal on a NEW Off-Grid Camper: 2023 Palomino Pause XC20.2
This is a marketing new model 2023 Forest River Palomino Pause XC20.2 selling at a blowout price. Comparable “new” units are selling for double the $$! Skip the dealer inflated pricing and get a fully loaded off-grid and off-road travel trailer with upgrades you’d normally pay thousands extra for. This trailer is a technological powerhouse, with all components, including lights, awning, suspension, and battery management, controllable via a Garmin tablet or phone app. LOADED with options definitely applies with this trailer. This unit is ready for adventure from day one!
Dialed in for Off-Grid Adventure Including:
⚡600-watt Roof-top Victron Solar, 540-watt Battleborn Lithium Batteries, a Victron 3000-watt Inverter, 50a Victron Solar Chargers
🌦️ 4 Season Package Added: Enclosed and Heated Puncture Proof Underbelly
💧76 Gallons of Fresh Water
⛰️Independent Air Ride Suspension, Articulating Hitch, 25″ Ground Clearance, Off-Road Navigation and MORE
🍳Deluxe Outdoor Kitchen w/ 4.5 cu ft Fridge, Sink, Prep Area, Pantry, Grill and Griddle Combo, Microwave
Palomino Pause XC 20.2 Exterior Features Include:
- MORryde Huck- Rivet Aluminum Frame
- MORryde Independent Air Ride Suspension w/Bilstein Shocks
- Articulating Hitch
- A-Frame Storage Box
- Automotive Off-Road Rear Bumper w/2 Swinging Tire Carriers
- 25″ Ground Clearance
- Garmin O.N.E Control: One Touch Leveling System
- Electric Stabilizers and Tongue Jack
- Off Road Navigation
- Off-Grid Package Includes:
- 600 Watts of Solar On Roof
- 2 – 270AH Lithium Battleborn Batteries
- 1 – 3,000W Victron Inverter
- 2 – 50A Victron Solar Chargers
- Transcore Composite Floor, Walls and Roof – No Wood Throughout Unit
- Full Body Wrap
- Thule Legless 14′ Power Awning
- Puncture Proof Underbelly – Heated and Enclosed!
- Off Road Light Bar
- WiFi Ranger
- Rear 62.7 Cubic Feet of Storage w/ Fishing Rod Holder
- Outdoor Kitchen Including 4.5 Cu. Ft. Outside Main Refrigerator, Microwave, Sink w/ Hot & Cold Water, Pull Out Prep Table, Extra Large Pantry, Grill and Griddle Combo
- Polyurea Coated Front Wall and Extrusions
- Aluminum Triple Step
- Off-Road Tires w/ 2 Full-Size Rear Mounted Spares
- Air for Inflation of Tires, Toys, Etc.
- Tire Pressure Monitoring System
- Up to 11″ Wheel Height Adjustment
- 360 Exterior Cameras – 4 Total
- 2 – 20lb LPG Tanks
Palomino Pause XC 20.2 Interior Features Include:
- Smart Control of Electronic Functions
- Full Kitchen w/ 1.7 Cu. Ft. Interior Refrigerator, Undermount Sink w/ Arch Faucet, Induction Cooktop, Prep Space
- Rollover Sleeping Bed Love Seat – Converts to 60″ x 80″ Queen Bed
- Shirt Closets, Reading Lights and Outlets on Both Sides of Bed
- Moon View Window Above Bed for Stargazing
- 39″ Smart TV Entertainment Area w/ Fireplace for Supplemental Heat and Ambiance
- Lockable Safe Storage Area Behind Entertainment Center
- Interior and Exterior Speakers
- LED Lighting Throughout
- Easy to Clean Vinyl Flooring
- Solid Surface Counter Tops
- Aluminum Cabinets
- All-in-One Full Bath w/ Sliding Door, Toilet, Storage Cabinet and Shower w/ Arched Curtain Rod, Corner Seat and Dual Shower Heads (includes handheld sprayer)
- Piuma Dual Pane Acrylic Windows w/ Integrated Blinds and Screens
- Tankless Water Heater
- LP Ducted Furnace – heats interior and underbelly
- Rooftop A/C
- Rear Storage Area Accessible from Interior
- MaxAir Power Vent and Skylight Window in Bath
B&B RV, Inc. provides a no-cost multi-point inspection on all sold vehicles. Your pickup appointment will include a full, comprehensive walk-through with one of our team members to discuss the components and operation of the purchased vehicle. The listed price does not include taxes, title, license or the $289 document fee.
| Weight | 7868 lbs |
|---|---|
| Class | Travel Trailer |
| Condition | New |
| Model Year | 2023 |
| Manufacturer | Palomino |
| Model Name | Pause |
| Model Trim | XC20.2 |
| GVWR | 9468 |
| Tongue Weight | 900 |
| Clearance | 25" |
| Length | 26' 2" |
| Width | 6' 10" |
| Height | 10' 9" |
| Water Capacity | 76 |
| Black Water | 30 |
| Gray Water | 30 |
| Water Heater | Yes |
| Batteries | 2) 270ah Lithium |
| Awnings | Straight Electric |
| Exterior | Gray |
| Sleeping Capacity | 2 |
| Self Contained | Yes |
| Enclosed Underbelly | Yes |
| Air Conditioner | 1 |
| Tagline | New Marketing Unit – Blow Out Price for Luxury Trailer |












































































































































































