$65,905.00
inTech OVR Expedition 2026 – On Order
On Order
The OVR Expedition has an enclosed, heated underbelly allowing for adventures in colder weather!
Available on backorder
2026 inTech OVR Expedition – Coming Soon!
For those who crave exploration without sacrificing comfort, the 2026 inTech OVR Expedition stands out as a meticulously designed and ruggedly built travel trailer. Measuring just 22′ 4″, this seemingly compact unit defies expectations the moment you step inside. The intelligently laid-out interior boasts a surprisingly spacious living area, seamlessly flowing into a well-equipped kitchen that inspires culinary creativity on the road, whether you’re whipping up a quick breakfast or a gourmet dinner after a day of exploring. At the end of the day, a comfortable bedroom awaits, complete with a unique feature that connects you directly with the beauty of the night sky.
Ready to elevate your adventures in 2026? The inTech OVR Expedition offers a unique blend of off-road capability and comfortable living.
inTech OVR Expedition Standard Features Include:
- Fully Welded Aluminum Cage Frame
- Smooth Ride Torsion Suspension
- 2″ Receiver – 175# Capacity
- Rugged ST235/75R15 on Aluminum Wheels w/ Front-Mounted Full Size Spare
- One Piece Aluminum Roof
- Enclosed Underbelly w/ Ducted Heat, 12V Line Heaters, & Tank Heat Pads
- 2 – 20lb LP Tanks
- Rear Twin Beds Floorplan
- 79″ x 80″ L-shape Dinette
- 32″ TV In Living Room
- Bluetooth Stereo w/ 4 Interior Speakers
- Infinity Woven Flooring
- Large Bedroom Skylight
- Full Kitchen
- 1.1 Cu Ft Convection Microwave Oven
- 3 Burner LP Cooktop w/ Glass Cover
- Large farmhouse-style sink w/ Brushed Nickel Faucet
- 10 Cu Ft w/ 12V Compressor
- European Style Flush Cabinets w/ Soft Close Hinges & Drawer Slides
- 2 x MaxxAir Vent Fans
- Solar Port
- LP Quick Connect Port
- 45 Amp Load Center
- 14′ Power Awning
- On Demand LP Water Heater
- 12v Power Tongue Jack
- Full Wet Bath
- Shower
- Porcelain Foot Flush Toilet
- 15K BTU Low Profile Ducted w/ Soft Start
- 25K BTU Ducted LP Furnace
- Frameless Windows w/ Blackout Roll Shades
Additional Options Included on this B&B RV Build:
- 32″ x 74″ Drop Down Bunk – Weight Capacity 175 lbs
- Generator
- Slide Out Exterior Kitchen w/ Griddle and 12v Refrigerator
 Optional Upgrades Available:
- Backup Camera – pre-wired for it!
- Off-Grid Options Available Including Solar and Lithium – fully customizable to fit your needs
Your 2026 inTech OVR Expedition Adventure Starts Here
B&B RV, Inc. provides a no-cost multi-point inspection on all sold vehicles. Your pickup appointment will include a full, comprehensive walk-through with one of our team members to discuss the components and operation of the purchased vehicle. The listed price does not include taxes, title, license or the $289 document fee.
| Weight | 5200 lbs |
|---|---|
| Class | Travel Trailer |
| Condition | New |
| Model Year | 2026 |
| Manufacturer | inTech |
| Model Name | OVR |
| Model Trim | Expedition |
| GVWR | 7500 |
| Tongue Weight | 600 |
| Clearance | 16" |
| Length | 22' 4" |
| Width | 8' 3" |
| Height | 10' 6" |
| Water Capacity | 44 |
| Black Water | 26 |
| Gray Water | 30 |
| Water Heater | Yes |
| Batteries | 1) Standard Deep Cycle |
| Awnings | Straight Electric |
| Exterior | Gray |
| Sleeping Capacity | 4 |
| Self Contained | Yes |
| Enclosed Underbelly | Yes |
| Air Conditioner | 1 |
| Tagline | On Order |

































