$29,500.00
TAXA Mantis Overland Used 2021
Hard to find adventure-ready 2021 TAXA Mantis Overland w/ included solar panel and upgraded jack.
Used 2021 Taxa Mantis Overland Edition
The 2021 TAXA Mantis Overland is engineered for serious adventure, combining rugged off-road capability with smart, functional design that makes extended trips comfortable and effortless. Built on a heavy-duty, off-road chassis with increased ground clearance, aggressive all-terrain tires, and upgraded suspension, the Mantis Overland is ready to follow wherever your tow vehicle can lead.
Inside, you’ll find a surprisingly spacious and thoughtfully designed interior. The open floorplan, large panoramic windows, and signature pop-up roof create an airy, comfortable living space with room for the whole crew. The convertible sleeping areas provide flexible accommodations, while the well-equipped kitchen makes cooking off-grid simple and enjoyable.
2021 Taxa Mantis Overland Features Include:
- Powder-Coated Steel Chassis
- Laser Cut Powder Coated Steel Skeleton
- Kynar-Painted Aluminum Composite Panels
- Torsion Axle Suspension with Electric Brakes
- 2,000 lb Tongue Jack
- Powder Coated Steel Gravel Guards
- Quad Stabilizer Jacks
- Pop-Up Roof with Steel Hinge
- Recycled Ripstop Polyester Tent Side with Five Mesh Windows
- Roof Tracks for Rack Options
- THULE® ProBar Evo 175 Adjustable Load Bars
- Six Acrylic, Insulated Windows with Screens & Shades
- Rear Hatch for Access & Ventilation
- Rear Ladder Steps to Roof Storage
- 2x Powder-Coated Steel Adjustable Height Risers
- 8′ Awning
- Dinette Converts to Full Size Bed with Under Bed Storage (21 Cubic Feet)
- Folding Couch to Bunk System
- Exterior Hot & Cold Shower
- Rotating/Nesting Cafe Table Top (33″ x 19″) with Aluminum Pedestal
- Interior Kitchen w/ Sink with Hinged Lid and 2-Burner Stove with Hinged Lid
- Raised Cooler Platform
- 16 Gallon Trash Can
- 8,000 BTU Air Conditioner (110V)
- Truma® Combi Eco Furnace & Water Heater System
- Liquid Propane (2x 20 lb) Tanks with Cover
- Pre-Wired Solar Input
- 20 Gallon Fresh Water Tank
- City Water Inlet
- 22 Gallon Grey Water Tank
- LED Interior Lighting with Reading Light
- Bluetooth-Controlled LED Exterior Lighting
- Two Storage Towers w/ 3 Milk Crate Drawers Each
- Toilet and Shower Enclosure
Upgrade Options Included:
- Overland Edition
- Axle-less Suspension
- 16″ Alloy Wheels w/ All-Terrain Tires
- Lock-N-Roll Hitch
- Portable Renogy Solar Panel
- Upgraded Ark Jack
- Wheel Lock
Used Off-Road Travel Trailers in Denver
B&B RV, Inc. provides a no-cost multi-point inspection on all sold vehicles. Your pickup appointment will include a full, comprehensive walk-through with one of our team members to discuss the components and operation of the purchased vehicle. The listed price does not include taxes, title, license or the $289 document fee.
| Weight | 3486 lbs |
|---|---|
| Class | Travel Trailer |
| Condition | Used |
| Model Year | 2021 |
| Manufacturer | TAXA |
| Model Name | Mantis |
| Model Trim | Overland |
| GVWR | 4200 |
| Tongue Weight | 435 |
| Length | 19' |
| Width | 7'6" |
| Height | 6'9" |
| Water Capacity | 20 |
| Water Heater | Yes |
| Batteries | 2) Standard Deep Cycle |
| Awnings | Straight Manual |
| Exterior | White |
| Sleeping Capacity | 4 |
| Self Contained | Yes |
| Air Conditioner | 1 |
| Tagline | Hard to Find TAXA Trailer |







