$39,750.00
Dream Haven Gladiator Force 2023 – NEW Marketing Unit
The Dream Haven brand has officially arrived in the US straight from Australia!
Dream Haven has officially arrived in the US all the way from Australia!
This 2023 Dreamhaven Gladiator Force is an Australian-built off-road travel trailer designed for serious adventure and comfortable off-grid living. This marketing unit has been traveling the US for the past few years showing off at RV shows and visiting dealers. New to the U.S. market, the Gladiator Force combines premium composite construction, advanced off-road engineering, and impressive self-sufficiency into a compact and easy-to-tow package ready for backcountry exploration. Inside, you’ll find a smart and comfortable interior complete with flexible twin-to-queen sleeping, wet bath, full kitchen, air conditioning, furnace, premium cabinetry, and impressive storage throughout.
With solar charging, lithium battery power, large water capacity, and rugged all-terrain design, this travel trailer is built for extended boondocking, mountain camping, and off-grid adventures anywhere the road leads!
Interior Features on the 2023 DreamHaven Gladiator Force Include:
- Convertible Twin Beds To Queen Bed
- Full Wet Bath w/ Cassette Toilet, Shower, Corner Vanity Sink, Full Height Bathroom Mirror
- Premium CNC Cut, Engineered MDF Cabinetry
- Dinette Seating Area
- Swing-Away Removable Table
- Full Kitchen w/ Dometic 8cu ft 12v Refrigerator, 2-Burner LPG Cooktop, Microwave, Stainless Steel Sink
- Bluetooth Audio System w/ 4 speakers – 2 interior, 2 exterior
- 22” 12v Smart TV
- Dometice Roof Air Conditioner
- Dometic 12,000 BTU Furnace
- 6 gal LP/Electric Water Heater
- Dual 12v Cabin Fans
- LED Interior Lighting
- USB Charging Ports
- 12V And 120V Power Outlets
- Blackout Shades And Fly Screens
- Fully Insulated Composite Fiberglass Construction System for the Floor, Walls, and Ceiling/Roof
- Large Double-Glazed Windows
- Ample Interior Storage
Exterior Features on the 2023 Dream Haven Gladiator Force Include:
- Strong 450MPa Australian Steel 6” Double-stacked Chassis and A-frame
- Australian-Built Off-Road Design
- Fully Insulated Composite Fiberglass Construction
- Independent Coil Off-Road Suspension
- DO35 Articulating Off-Road Hitch
- 16″ Aggressive All-Terrain Tires
- Full-Size Spare Tire
- Off-Grid Ready Electrical System
- Dual 200W Solar Panels = 400w Total Solar w/ Controller
- 200 Ah Lithium Battery
- 3,000w Inverter
- Exterior Storage Compartments
- Heated Fresh And Gray Water Tanks
- Heavy-Duty Rear Bumper
- Rear-View Camera System
- Exterior LED Camp Lighting
- Exterior Utility Shower
- Aluminum Entry Steps
- Rugged Fender Protection
- Powder-Coated Chassis
- Stabilizer Jacks
- Shore Power Connection
- City Water Connection
- Exterior 110V Outlet
- Lockable Storage Access Doors
- High Ground Clearance
- Roof Rack
- Exterior Grab Handle
- Tinted Windows
- Front Rock Guard Protection
- Front Tool Box 2/ 2 Slide-out Compartments
- Rear Recovery Points
- 8.5′ Patio Awning
- Bike Rack
- 2x 20gal LPG Tanks
- Full Pass-Through Storage Compartment
Dream Haven Off-Road Trailers at B&B RV
B&B RV, Inc. provides a no-cost multi-point inspection on all sold vehicles. Your pickup appointment will include a full, comprehensive walk-through with one of our team members to discuss the components and operation of the purchased vehicle. The listed price does not include taxes, title, license or the $289 document fee.
| Weight | 3873 lbs |
|---|---|
| Class | Travel Trailer |
| Condition | New |
| Model Year | 2023 |
| Manufacturer | Dream Haven |
| Model Name | Gladiator Force |
| GVWR | 5952 |
| Tongue Weight | 337 |
| Length | 20'8" |
| Width | 7' 2" |
| Height | 9'9" |
| Gray Water | 20 |
| Water Heater | Yes |
| Awnings | Straight Manual |
| Exterior | White |
| Sleeping Capacity | 2 |
| Air Conditioner | 1 |
| Tagline | NEW Manufacturer from Australia |














































































































