$34,495.00
OPUS OP4 Lithium 2026 Gray
2026 model Opus OP4 in gray w/ lithium now in stock.
The 2026 Gray OPUS OP 4 w/ Lithium
Bold Style. Serious Power. Built to Go Off-Grid Longer.
Turn heads and stay out longer with the 2026 OPUS OP4 in bold orange—equipped with lithium batteries. This rugged off-road pop-up camper is built for backcountry travel, and the upgraded lithium power system gives you the freedom to camp farther, longer, and with more confidence.
Why Lithium?
Lithium batteries give you more usable energy, lighter weight, and faster recharge times—perfect for off-grid camping without worrying about running out of power.
Height Open: 11’6″
Length Open: 20′
Other colors in stock. View our other OPUS OP4 trailer inventory here.
2026 OPUS OP4 Trailer Features Include:
- AirOpusTM Inflatable Air Tent
- Alloy Fold-Over Cargo Rack
- Ark 750 Tongue Jack
- Galvanized Steel Truss Chassis
- DO35 Off-Road Articulating Hitch
- Water Tank Fill Hose
- 2x 6gal Jerri Can Holders
- 20lb LPG Tank
- Solar Panel Port
- Stone Guard
- External LED Lighting
- 265/75R/15 Off-Road Mud Tires
- Spare Wheel & Carrier
- Electric Drum Brakes & E-brake
- Shore Power Extension Lead
- Exterior Shower with Ironman Shower Tent
- Exterior Slide out Kitchen with Stove & Sink, Slideout 12v Fridge/Freezer
- 40 gal On-board Water System w/ Electric Pumps
- Sleeping Options Include:
- 3 Double Sleeping Areas – (2) 5’7 x 4’2 x 4’, Dinette Area that Converts Double
- King Bed Extension Cushions – (1) King Bed, 1 Double Bed, Dinette Area that Converts to Single
- Bluetooth Speaker
- Interior Ceiling Lighting
- Interior Floor Lighting on Dimmer Switch
- Leatherette Club Lounge
- Lagun Dinette Table
- 2 x USB Port
- Truma Vario Heater
- EccoTemp Water Heater
- Metal Interior Cabinetry with Bamboo Accents
- Portable Cassette Toilet
Additional Options Included on this B&B RV Build:
- 2x 100ah Lithium Batteries
Optional Upgrades Available:
- Storage Cover – engineered to protect everything from hitch to spare tire
- Annex – Fully enclosed to provide 2 additional rooms
- OPUS AIR Canopy – Patio awning that connects to air system
- Enduro Remote Control Trailer Mover – Remotely guide the trailer into any spot or position
- Nemesis Wheel Lock
- Solar Panel – Multiple size/power options available
- Bike Racks – Fitted for foldover cargo rack
- AIR Windbreak
- Saracen Hitch Lock for DO35 Off-Road Hitch
- OPUS Cinema System
The 2026 OPUS OP4 Trailer in Gray
B&B RV, Inc. provides a no-cost multi-point inspection on all sold vehicles. Your pickup appointment will include a full, comprehensive walk-through with one of our team members to discuss the components and operation of the purchased vehicle. The listed price does not include taxes, title, license or the $289 document fee.
| Weight | 3100 lbs |
|---|---|
| Class | Pop Up Camper |
| Condition | New |
| Model Year | 2026 |
| Manufacturer | OPUS |
| Model Name | OP4 |
| Model Trim | Lithium |
| GVWR | 4200 |
| Tongue Weight | 400 |
| Clearance | 12" |
| Length | 17'4" |
| Width | 7' 2" |
| Height | 5'3" |
| Water Capacity | 40 |
| Water Heater | Yes |
| Batteries | 2) 100ah Lithium |
| Exterior | Gray |
| Sleeping Capacity | 6 |
| Self Contained | Yes |
| Tagline | Air Tent with Lithium |

























































































