$44,920.00
inTech Sol Horizon 2026
This Horizon has 200w of rooftop solar and the exterior sliding kitchen with the fridge.
2026 inTech Sol Horizon Back in Stock w/ 200w Rooftop Solar
This 2026 inTech Sol Horizon for sale pairs exceptional luxury on the inside with an all-aluminum welded cage and frame for a sturdy home away from home. Designed for the adventurous spirit, this trailer has enhanced off-road capabilities, allowing you to explore beyond the campground. With its robust construction and features like 235/75R/15 off-road tires and Timbren axle-less suspension, the Sol Horizon is ready for your next overlanding expedition. With sleeping for up to 4 and an exterior slide-out kitchen, you’ll be able to feed all your adventurous friends. This Horizon comes with 200w of rooftop solar already installed! Â
Standard Features on the 2026 inTech Sol Horizon Include:
- All-aluminum, All-tube, Fully Welded Cage Frame
- Smooth Ride Torsion Suspension
- 12v Electric Tongue Jack
- Automotive Grade 3-Ply Panoramic Windshield w/ Travel Cover
- Rugged ST235/75R15 on Aluminum Wheels w/ Undermount Spare Tire
- Queen 60′ x 80″ Rear Fixed Bed
- Dinette that Converts to 44″ x 80″ Sleeping Area
- Dining Table that Seats up to 5
- 32″ TV w/ Bluetooth Stereo
- Infinity Woven Flooring
- Large 10′ Power Awning
- Indoor Kitchen with Farmhouse Sink, Microwave Oven, 3-burner LP Stove, 4.5 Cu Ft Refrigerator w/ 12V Compressor
- Wet Bath w/ Porcelain Toilet
- MaxxAir Vent Fan
- Dexter Torsion Axle
- 35 Amp Load Center
- Pre-wired Solar Prep
- Tongue Tie Down Rack
- Aluminum Tube Rear Bumper w/ 2″ Receiver
- 3″ Lift
- Blackout Wheels
- Dual 20lb LP Tanks
- Frameless Windows w/ Blackout Roll Shades
- On Demand LP Water Heater
- 16K BTU LP Furnace
- 15K BTU Low Profile w/ Soft Start A/C
Additional Options Included on this B&B RV Build:
- Slide-out exterior Kitchen with Griddle and 12v Refrigerator
- 200w Rooftop Solar
Optional Upgrades Available:
- Off-Grid Options Available including solar and lithium – fully customizable to fit your needs
- Back-up Camera –
2026 inTech Sol Horizon for Sale at B&B RV in Denver
B&B RV, Inc. provides a no-cost multi-point inspection on all sold vehicles. Your pickup appointment will include a full, comprehensive walk-through with one of our team members to discuss the components and operation of the purchased vehicle. The listed price does not include taxes, title, license or the $289 document fee.
| Weight | 3370 lbs |
|---|---|
| Class | Travel Trailer |
| Condition | New |
| Model Year | 2026 |
| Manufacturer | inTech |
| Model Name | Sol |
| Model Trim | Horizon |
| GVWR | 4000 |
| Tongue Weight | 495 |
| Clearance | 15" |
| Length | 19' |
| Width | 8' 6" |
| Height | 9'6" |
| Black Water | 32 |
| Water Heater | Yes |
| Awnings | Straight Electric |
| Exterior | White |
| Sleeping Capacity | 4 |
| Self Contained | Yes |
| Air Conditioner | 1 |
| Tagline | 200w Rooftop Solar |
































































































