$42,958.00
inTech Sol Eclipse 2026
Eclipse with 200w solar package!
2026 inTech Sol Eclipse w/ 200w Solar
The 2026 inTech Sol Eclipse is a lightweight travel trailer built with inTech’s all-aluminum frame and cage construction for durability and easy towing. Its compact design makes it ideal for smaller tow vehicles while still offering a comfortable and functional interior. This unit includes the 200W rooftop solar package, providing off-grid power for lights, charging devices, and essential systems while camping without hookups.
A smart layout, quality materials, and inTech’s solid construction make the Sol Eclipse a great choice for campers who want a durable, modern trailer with the ability to travel off-grid.
Standard inTech Sol Eclipse Features Include:
- All-aluminum, All-tube, Fully Welded Cage Frame
- Smooth Ride Torsion Suspension
- 12v Electric Tongue Jack
- Automotive Grade 3-Ply Panoramic Windshield w/ Travel Cover
- Rugged ST235/75R15 on Aluminum Wheels w/ Undermount Spare Tire
- Twin Beds that Convert to King Sleeping Area
- Lagun Dining Table
- 32″ TV w/ Bluetooth Stereo
- Infinity Woven Flooring
- Large 10′ Power Awning
- Indoor Kitchen with Farmhouse Sink, Microwave Oven, 3-burner LP Stove, 4.5 Cu Ft Refrigerator w/ 12V Compressor
- Wet Bath w/ Porcelain Toilet
- MaxxAir Vent Fan
- Dexter Torsion Axle
- 35 Amp Load Center
- Pre-wired Solar Prep
- Tongue Tie Down Rack
- Aluminum Tube Rear Bumper w/ 2″ Receiver
- 3″ Lift
- Blackout Wheels
- Dual 20lb LP Tanks
- Frameless Windows w/ Blackout Roll Shades
- On Demand LP Water Heater
- 16K BTU LP Furnace
- 15K BTU Low Profile w/ Soft Start A/C
Additional Options Included on this B&B RV Build:
- Exterior Slide Out Kitchen w/ Griddle and Refrigerator
- 200w Rooftop Solar Package
Optional Upgrades Available:
- Off-Grid Options Available Including Solar and Lithium – fully customizable to fit your needs
- Back-up Camera – Pre-wired for it!
Get Your inTech Sol Eclipse At B&B RV
B&B RV, Inc. provides a no-cost multi-point inspection on all sold vehicles. Your pickup appointment will include a full, comprehensive walk-through with one of our team members to discuss the components and operation of the purchased vehicle. The listed price does not include taxes, title, license or the $289 document fee.
| Weight | 3660 lbs |
|---|---|
| Class | Travel Trailer |
| Condition | New |
| Model Year | 2026 |
| Manufacturer | inTech |
| Model Name | Sol |
| Model Trim | Eclipse |
| GVWR | 4800 |
| Tongue Weight | 550 |
| Clearance | 15" |
| Length | 19' |
| Width | 8' 6" |
| Height | 9'5" |
| Water Capacity | 28 |
| Black Water | 24 |
| Water Heater | Yes |
| Batteries | 1) Standard Deep Cycle |
| Awnings | Straight Electric |
| Exterior | White |
| Sleeping Capacity | 2 |
| Self Contained | Yes |
| Air Conditioner | 1 |
| Tagline | 200w Solar |























































































