$18,990.00
inTech Flyer Discover 2021 – Used
Double tip-outs allow you to take the toys and the family!
2021 inTech Flyer Discover w/ Dual Tip Out Beds
The inTech Flyer Discover is a toy hauler that features a standard roadside tip-out and this model is upgraded with an additional curbside tip-out, providing unparalleled flexibility for your adventures. With (9) 500 lb. tie-downs and an oversized garage, you can haul all your toys up to a side-by-side, ensuring you never have to leave your favorite equipment behind.
The robust loading ramp, rated at 2,200 lbs., makes loading and unloading effortless, whether you’re bringing in ATVs or motorcycles. You will still have plenty of room for everyone to be comfortable with the thoughtfully designed interior kitchen and dual tip-out beds, maximizing your living space. It is designed to fit a side-by-side vehicle. The interior is roomy, extremely functional, and built for rugged use, making it the perfect basecamp for your outdoor pursuits.
Standard inTech Flyer Discover Toy Hauler Features Include:
- inTech Fully Welded Aluminum Cage Frame
- 2 5/16″ Ball Coupler
- Dexter Torsion Axle
- Smooth Ride Torsion Suspension
- 2″ Receiver – 175lb Capacity
- Rugged ST235/75R15 on Aluminum Wheels w/ Front-Mounted Spare
- Rubber Coin Flooring
- (9) 500lb. Tie Downs
- Garage Space – 6′ 9″ x 11′ 9″
- Rear Ramp Clear Opening Height 6′ 7″ x Clear Opening Width 6′ 2″
- Loading Ramp Door Rated at 2,200 lbs.
- Interior Kitchen w/ 3.1cu ft 12v Refrigerator, 2 Burner Cooktop, Large Under-Mounted Sink w/ Arc Faucet
- Driver’s Side Tip-out Bed – 81″ x 46″ Rated at 1,100lb
- MaxxAir Vent Fan
- Front Storage Box
- 30 Amp Load Center
- (4) Stabilizing Legs
- Solar Prep
- Carpeted Walls & Ceiling
- (6) LED Dome Lights
- Roof Rack
- 8.5 Gallon Fresh Water System
- 12k BTU LP Furnace
- 20 lb LP Tank
Additional Options Included on this 2021 Model:
- 2nd Tip-out Bed – Curb Side and Driver Side Beds – 81″ x 46″ Rated at 1,100lb.
- A/C 11k BTU
- 10’ Power Awning
Optional Upgrades Available:
- Off-Grid Options Available Including Solar and Lithium – fully customizable to fit your needs
Used inTech Trailers at B&B RV in Denver
B&B RV, Inc. provides a no-cost multi-point inspection on all sold vehicles. Your pickup appointment will include a full, comprehensive walk-through with one of our team members to discuss the components and operation of the purchased vehicle. The listed price does not include taxes, title, license, or the $289 document fee.
| Weight | 2760 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 x 8.5 x 9.9 in |
| Class | Toy Hauler |
| Condition | Used |
| Model Year | 2021 |
| Manufacturer | inTech |
| Model Name | Flyer |
| Model Trim | Discover |
| GVWR | 5200 |
| Tongue Weight | 520 |
| Clearance | 16" |
| Length | 18' 0" |
| Width | 8' 6" |
| Height | 9' 10" |
| Water Capacity | 8 |
| Batteries | 1) Standard Deep Cycle |
| Awnings | Straight Electric |
| Exterior | Charcoal |
| Sleeping Capacity | 4 |
| Air Conditioner | 1 |
| Self Contained | Yes |
| Tagline | Dual Tip Out Toy Hauler |












































































































