$24,399.00
TAXA Mantis Used 2020
Hard to find adventure-ready 2020 TAXA Mantis with roof-top tent and 200ah lithium.
Used 2020 Taxa Mantis w/ Roof-Top Tent and Lithium
Ditch the crowded RV parks and take the path less traveled. This 2020 TAXA Mantis isn’t just a camper; it’s a rugged, NASA-inspired basecamp designed for families who want to go further and stay longer. This specific unit has been optimized for true off-grid independence and maximum sleeping capacity with the included Thule Tepui rooftop tent and 200ah lithium batteries.
Inside, you’ll find a surprisingly spacious and thoughtfully designed interior. The open floorplan, large panoramic windows, and signature pop-up roof create an airy, comfortable living space with room for the whole crew. The convertible sleeping areas provide flexible accommodations, while the well-equipped kitchen makes cooking off-grid simple and enjoyable.
2020 Taxa Mantis Features Include:
- Powder-Coated Steel Chassis
- Laser Cut Powder Coated Steel Skeleton
- Kynar-Painted Aluminum Composite Panels
- Torsion Axle Suspension with Electric Brakes
- 2,000 lb Tongue Jack
- Powder Coated Steel Gravel Guards
- Quad Stabilizer Jacks
- Pop-Up Roof with Steel Hinge
- Recycled Ripstop Polyester Tent Side with Mesh Windows
- Acrylic, Insulated Windows with Screens & Shades
- Rear Hatch for Access & Ventilation
- Rear Ladder Steps to Roof Storage
- 2x Powder-Coated Steel Adjustable Height Risers
- 8′ Awning
- Full Size Bed with Under Bed Storage (21 Cubic Feet)
- Folding Couch to Bunk Bed System (with bunk net)
- Rotating/Nesting Cafe Table Top (33″ x 19″) with Aluminum Pedestal
- Full Galley Kitchen w/ Sink with Hinged Lid, 2-Burner Stove with Hinged Lid, Portable Refrigerator Cooler
- 16 Gallon Trash Can
- Sit/Stand Work Desk with 12V Outlet Nearby
- 8,000 BTU Air Conditioner (110V)
- Truma® Combi Eco Furnace & Water Heater System
- Liquid Propane (2x 20 lb) Tanks with Cover
- Pre-Wired Solar Input
- Exterior Hot and Cold Shower
- 20 Gallon Fresh Water Tank
- Toilet
- City Water Inlet
- 22 Gallon Grey Water Tank
- LED Interior Lighting with Reading Light
- LED Exterior Lighting
- Two Storage Towers w/ 3 Milk Crate Drawers Each
Upgraded Options Included:
- Thule Tepui Rooftop Tent
- 2 100ah Lithium Batteries
Used TAXA Travel Trailers in Denver
B&B RV, Inc. provides a no-cost multi-point inspection on all sold vehicles. Your pickup appointment will include a full, comprehensive walk-through with one of our team members to discuss the components and operation of the purchased vehicle. The listed price does not include taxes, title, license or the $289 document fee.
| Weight | 3486 lbs |
|---|---|
| Class | Travel Trailer |
| Condition | Used |
| Model Year | 2020 |
| Manufacturer | TAXA |
| Model Name | Mantis |
| GVWR | 4200 |
| Tongue Weight | 435 |
| Length | 19' |
| Width | 7'6" |
| Height | 6'9" |
| Water Capacity | 20 |
| Water Heater | Yes |
| Batteries | 2) 100ah Lithium |
| Awnings | Straight Manual |
| Exterior | White |
| Sleeping Capacity | 6 |
| Self Contained | Yes |
| Air Conditioner | 1 |
| Tagline | Hard to Find TAXA Trailer |








