$64,400.00
inTech OVR Navigate 2026 – Order Today
Place Your Order Today
The OVR Navigate travel trailer by inTech RV allow you to experience adventure off the beaten path with its rugged exterior and lightweight construction provided by the all-aluminum fully welded cage frame.
Out of stock
2026 inTech OVR Navigate – Available to Order
The inTech OVR Navigate travel trailers by inTech RV allow you to experience adventure off the beaten path with its rugged exterior and lightweight construction provided by the all-aluminum fully welded cage frame. The Navigate is in the middle size of the OVR Line at 27’1″. The power tongue jack will make setting up camp a breeze, plus there is a fold-away double entry step and exterior lighting for added convenience. The optional drop-down bunk over the dinette offers an additional sleeping option.
Standard Features on the 2026 inTech OVR Navigate Include:
- Fully Welded Aluminum Cage Frame
- Smooth Ride Torsion Suspension
- 2″ Receiver – 175# Capacity
- Rugged ST235/75R15 on Aluminum Wheels w/ Front-Mounted Spare
- Dexter Torsion Axle
- Solar Prep
- 45 Amp Load Center
- 12v Power Tongue Jack
- 2 – 20lb LPG Tanks
- LP Quick Connect
- Enclosed Underbelly w/ Ducted Heat, 12V Line Heaters, & Tank Heat Pads
- 18′ Power Awning
- Frameless Windows w/ Blackout Roll Shades
- Premium Woven Flooring
- 72″ x 29″ L-shaped Dinette
- Infinity Woven Flooring
- Memory-Foam Queen Bed
- Large Bedroom Skylight
- Split Dry Bath w/ Porcelain Foot Flush Toilet, Sink w/ Brushed Nickel Faucet, Shower w/ Adjustable Height Shower Wand
- 60″ x 80″ Queen Bed w/ 6″ Memory Foam Mattress
- Full Kitchen w/ 3 Burner Cooktop, Convection Microwave Oven, 10 Cu Ft Refrigerator, Large Farmhouse Under-Mounted Sink w/ Pull-Out Faucet
- European Style Flush Cabinets w/ Soft Close Hinges & Drawer Slides
- 2 x MaxxAir Vent Fans
- On Demand LP Water Heater
- 15K BTU Low Profile Ducted w/ Soft Start
- 25K BTU Ducted LP Furnace
- 32″ TV’s in Living & Bedroom Areas
- Bluetooth Stereo w/ 4 Interior Speakers
Optional Upgrades Available:
- Backup Camera – pre-wired for it!
- Slide-Out Rear Kitchen w/ Griddle
- Rear Kitchen Refrigerator
- Twin Beds in Main Bedroom
- Drop-Down Bunk Over Dinette – 32″ x 74″ (Weight Capacity: 175 lbs)
- 3.6kw LP Generator
- 200w Solar Charging System
- Off-Grid Package – Fully customizable to suit your needs – Standard Option Includes:
- (4) 100 Watt Roof Mounted Solar Panels
- 2,000 Watt Inverter
- (2) 100 AMP Lithium Batteries
- 50 Amp MPPT Charge Controller
Go Off the Beaten Path With an inTech OVR Navigate
B&B RV, Inc. provides a no-cost multi-point inspection on all sold vehicles. Your pickup appointment will include a full, comprehensive walk-through with one of our team members to discuss the components and operation of the purchased vehicle. The listed price does not include taxes, title, license or the $289 document fee.
| Weight | 5900 lbs |
|---|---|
| Class | Travel Trailer |
| Condition | New |
| Model Year | 2026 |
| Manufacturer | inTech |
| Model Name | OVR |
| Model Trim | Navigate |
| Exterior | Gray |
| Sleeping Capacity | 2 |
| GVWR | 7500 |
| Tongue Weight | 700 |
| Length | 27'1" |
| Height | 10' 6" |
| Width | 8' 3" |
| Clearance | 16" |
| Batteries | 1) Standard Deep Cycle |
| Water Capacity | 44 |
| Black Water | 39 |
| Gray Water | 39 |
| Water Heater | Yes |
| Self Contained | Yes |
| Enclosed Underbelly | Yes |
| Awnings | Straight Electric |
| Air Conditioner | 1 |
| Tagline | Available to Order |





























